Reintegratívna terapia je motivovaná zlou teológiou

Autor: Ondrej Prostredník | 30.4.2019 o 9:13 | Karma článku: 1,99 | Prečítané:  836x

Je to prianie našich kresťanských, židovských, moslimských, či budhistických klientov. Tak obhajuje svoj prístup k homosexualite nazývaný „reintegartívna terapia“ jej spoluautor Joseph Nicolosi Jr.

V týchto dňoch bude na Slovensku o reintegratívnej terapii prednášať a viesť školenia pre našich psychoterapeutov americký teológ a psychoterapeut Timothy D. Long. Podstatu a riziká tejto metódy veľmi výstižne vo svojom blogu Ad reintegratívna terapia Timothyho G. Longa  zhrnul Michal Patarák.

Neprekvapuje ma, že zástancovia tejto terapie vychádzajú z náboženského obrazu človeka. Tradičné náboženské texty totiž interpretujú vonkajšie pohlavné znaky človeka ako stvoriteľské určenie, ktorého dôsledkom môže byť výlučne heterosexuálne správanie. Čokoľvek iné je označené za nedovolené a tabuizuje sa.

Ako teológ však musím dodať, že ešte v 18. storočí sa kresťanská teológia odpútala od fundamentalistického prístupu k biblickému textu. Bolo to najmä v dôsledku neudržateľného napätia medzi rozširujúcim sa poznaním v exaktných vedách a obrazom sveta a človeka v ňom, ako ho podávali biblické texty. Výsledkom tohto procesu je kritický prístup k biblickému textu, ktorý neodmieta aktuálny stav ľudského poznania len preto, že sa dostáva do protikladu s dávnymi náboženskými textami. Práve tomuto prístupu vďačíme za emancipáciu vedy a mali by sme byť veľmi opatrní vždy vtedy, keď sa niekto pokúša dostať ľudské poznanie opäť pod kontrolu náboženských autorít.  

Reintegratívna terapia, ktorá vychádza z náboženských premís v chápaní ľudskej sexuality, musí byť preto podrobená aj teologickej kritike. Jadrom tejto kritiky je podľa mňa to, že kritická kresťanská teológia odmieta redukovať kresťanstvo na prírodné náboženstvo plodnosti a v zmysle odkazu Ježiša Krista zdôrazňuje predovšetkým jedinečnosť každej ľudskej bytosti v jej rozmanitosti.

Je jasné, že ľudia, ktorí sú formovaní tradičným náboženským pohľadom na ľudskú sexualitu pod vplyvom tohto prostredia sami o sebe uverili, že ich homosexualita je čosi, čoho sa musia zbaviť. Nemožno sa teda čudovať, že práve oni zúfalo hľadajú cesty na vyriešenie tohto rozporu.

Reintegratívna terapia prichádza s takouto ponukou. Je pozoruhodné, že jej zástancovia sa ostro dištancujú od predchádzajúcich foriem reparatívnych terapií. Tie sa totiž vo svojich dôsledkoch preukázali ako neúčinné a poškodzujúce ľudí, ktorí sa im podrobili. Aj preto sú dnes tieto prístupy odbornou komunitou všeobecne odmietané.

Reintegratívna terapia je nový prístup. Zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov, ktoré by preukázali, že nemá poškodzujúce účinky. Určite však treba brať veľmi vážne do úvahy opatrnosť gejov a lesieb, ktorí sa v minulosti podrobili podobným terapiám s prísľubom „vyliečenia“ a dodnes znášajú ich škodlivé následky. Navyše je zrejmé, že tento nový prístup vôbec nie je nový vo svojich cieľoch a po zákonných úpravách zakazujúcich v USA reparatívnu terapiu, je len snahou dosiahnuť rovnaký cieľ inými prostriedkami. 

Je už asi na čase, aby sme jednoducho nechali LGBTI ľudí žiť ich život s rovnakými právami v našej spoločnosti. Možno práve to pomôže aj kresťanom sústrediť sa na oveľa dôležitejšie témy nášho posolstva ako sú pomoc chudobným a hladným, odstránenie diskriminácie a nespravodlivosti, služba blížnym a celkom jednoducho konanie podľa zásady: Čo chceš, aby iní robili tebe, rob aj ty im.

Autor je evanjelický teológ a v eurovoľbách kandiduje za Progresívne Slovensko a Spolu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fica môže za rehabilitácie v kaštieli dostihnúť vysoká pokuta

Podnet parlamentnému výboru môžu dať občania či poslanci.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čaputová neprišla ako učiteľka rozdávať známky

Prezidentka chápe, že demokracia nie je tyrania väčšiny.

Čo znamená otváranie hraníc? (otázky a odpovede)

Navrátilci, ktorí prišli na Slovensko skôr ako dnes ráno, majú smolu.


Už ste čítali?