reklama

Morálna prevaha počas Te Deum bola na strane prezidentky

Zuzana Čaputová prijala pozvanie na ekumenické Te Deum. Konalo sa v bezprostrednej nadväznosti na zloženie prezidentského sľubu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

To, že prišla do dómu sv. Martina pritom nebola samozrejmosť, hoci to väčšina ľudí na Slovensku i v zahraničí tak vnímala. Pre mnohých bola v popredí symbolika veľkého oblúku. Posledná žena, ktorá v tomto sakrálnom priestore bola uvedená do svojho štátnického úradu, bola totiž reformátorka monarchie Mária Terézia. Hoci sa tento motív núkal ako skvelá téma pre príhovory cirkevných a náboženských predstaviteľov, tí sa radšej sústredili na iné. Ak by totiž vychádzali z historickej paralely, nemohli by obísť osvietenstvo, progresivizmus a kritický odstup cisárovnej od mocenských ambícií cirkvi jej doby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázku, či Zuzana Čaputová prijme pozvanie na Te Deum, si položili predovšetkým tí jej voliči, ktorí v nej vidia političku s kritickým odstupom od toho, čo ako prioritné témy komunikujú dnešní predstavitelia cirkví, keď narábajú so strašiakom liberalizmu. Zuzana Čaputová to dala najavo aj tým, že v predvolebnej kampani svoj duchovný rozmer komunikovala voličom práve cez podporu cirkevných disidentov. Jedným z nich bol aj odvolaný arcibiskup Róbert Bezák, ktorý sa zrejme na výslovné pozvanie prezidentky zúčastnil aj na Te Deum, hoci usadený medzi predstaviteľmi občianskeho života. Tí oficiálni predstavitelia cirkví totiž viac alebo menej otvorenými vyhláseniami dávali najavo, že liberálka Čaputová nie je ich kandidátka a veriaci by ju nemali voliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za týchto okolností by bolo odmietnutie pozvania silné a pochopiteľné gesto, navyše ústavne úplne legitímne. Kompromisom mohla byť bohoslužba s iným charakterom, s inými osobnosťami duchovného života na Slovensku a na inom mieste. Komorná, vyjadrujúca jej spätosť s prúdmi, ktoré volajú po cirkvi, ktorá chce v dnešnej spoločnosti slúžiť a nie vládnuť. Tak ako to napokon sama Čaputová povedala o sebe vo svojom inauguračnom prejave, keď charakterizovala svoje vnímanie prezidentského úradu.

Prvá slovenská prezidentka, ktorá vzišla z liberálneho občianskeho prostredia, sa rozhodla inak. Akceptovala tradíciu a pozvanie prijala. Jej krok sa s ohľadom na predchádzajúce kroky cirkví dá vnímať ako veľkorysosť a múdry štátnický čin. Ukázala svoju morálnu prevahu. Myslím, že ona sama sa účasťou na Te Deum ničím nezaviazala. Skôr naopak. Svojou účasťou ona zaviazala tých, čo donedávna brojili proti nej, aby uznali jej mandát a donútila ich podať jej ruku na spoluprácu v programe, s ktorým ona v prezidentských voľbách uspela. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto jej morálna prevaha sa niesla nad celým obsahom ekumenickej bohoslužby Te Deum. V kontraste s jej skvelým inauguračným prejavom plným nadhľadu a empatie zneli tri prejavy náboženských predstaviteľov ako ťažkopádne, mentorské a zle zacielené.

Arcibiskup Zvolenský si pomohol dlhým citátom z tohtoročnej svätodušnej homílie pápeža Františka. Prezidentke, ktorá celou svojou bytosťou volala a volá po akceptácii rozmanitosti v spoločnosti, chcel ako dôležitú myšlienku pripomenúť, že podľa pápeža rôznorodosť nie je pre Ducha svätého prekážka. Vyznelo to ako príslovečné nosenie dreva do lesa. V podaní arcibiskupa, ktorý organizuje cirkevné vyhlásenia proti spoločenskej akceptácii spolužitia osôb rovnakého pohlavia, navyše voľba týchto myšlienok pre túto príležitosť vyznieva skôr pokrytecky. Na druhej strane fakt, že biskup, čo doteraz hovoril o exkluzivizme tradičnej kultúry, odrazu hovorí o rôznorodosti, ktorá nie je prekážkou, je síce malým, ale dôležitým morálnym víťazstvom nastupujúcej prezidentky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Evanjelický biskup Eľko vystúpil s dobre štruktúrovaným prejavom o zlyhaniach politických lídrov na príklade troch biblických kráľov. Verný svojej protestantskej tradícii hovoril prorocky a odvážne o rizikách zbabelosti, cynizmu a obsahovej vyprázdnenosti politikov. Hovoril to však ako varovanie prezidentke, ktorá vo svojom programe nehovorí nič iné. Empatické slovo povzbudenia, poďakovanie, že prezidentka si práve toto vzala ako témy svojho pôsobenia a vyjadrenie presvedčenia, že v tomto chce biskup byť s novou prezidentkou na jednej lodi, by začínajúcej političke azda pomohli viac.

Novým prvkom v tradícii doterajších slovenských Te Deum bol príhovor predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igora Rintela. Jeho vystúpenie možno hodnotiť ako dôsledok silného dôrazu na zlepšovanie vzťahov medzi katolíckou cirkvou a židovskou komunitou na Slovensku v reakcii na rastúci antisemitizmus a extrémizmus. Rintel hovoril triezvo o optimizme v židovstve, ktorý sa premieta do viery v schopnosť spolunažívať v rôznosti a v zlepšenie spravovania vecí verejných.

V tejto súvislosti treba spomenúť ešte jednu novinku. Na Te Deum dostal pozvánku a zúčastnil sa aj predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Safwan Hasna. Hostitelia ho však neusadili medzi cirkevných a náboženských predstaviteľov a nedostal ani slovo. Je to zaiste dôsledok toho, že islam nie je na Slovensku registrovaným náboženstvom. Na druhej strane je to ďalšie, síce subtílne, ale silné gesto nastupujúcej prezidentky, ktorým hovorí, ako si predstavuje dobrú, súdržnú spoločnosť.

Te Deum pri príležitosti inaugurácie Zuzany Čaputovej bolo na prvý pohľad rovnaké ako tie predchádzajúce a potvrdilo tradičný charakter úzkeho prepojenia štátnej moci s postavením cirkví. Bližší pohľad však ukazuje, že práve Zuzana Čaputová má svojím otvoreným a progresívnym prístupom šancu získať prevahu nad monopolom morálnych autorít, na ktorý si doteraz v slovenskej spoločnosti robili nárok výlučne predstavitelia cirkví. A to počas slávnostného Te Deum nemusela povedať ani slovo. Iba tam byť.

Ondrej Prostredník

Text vznikol pre český portál Náboženský infoservis (info.dingir.cz): http://info.dingir.cz/2019/06/moralna-prevaha-pocas-te-deum-bola-na-strane-prezidentky/

(Foto: SME)

Oprava: Znalci korunovácií ma upozornili, že po Márii Terézii boli v dóme sv. Martina korunované ešte dve ženy: Mária Ludovika Modenská a Karolína Augusta Bavorská. 

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  756x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu