PRIDE je protestom lásky proti nenávisti

Autor: Ondrej Prostredník | 22.7.2019 o 10:55 | (upravené 22.7.2019 o 11:01) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  2365x

Neviem ako vy, ale ja som tu dnes preto, aby som vzdal hold láske a ľuďom, ktorí poznajú hodnotu lásky. Láska buduje, spája, tvorí vzťahy. Preto je hodnotou, ktorá stojí proti nenávisti. Tá totiž rozbíja, rozdeľuje a ničí vzťahy.

Všetci – hetero aj queer ľudia túžime po vzťahoch lásky, ktoré sa môžu naplniť a rozvíjať. Túžime po vzťahoch, ktoré obohacujú nielen samotných partnerov vzťahu, ale sú prínosom aj pre okolie. Prajeme si, aby náš vzťah získal uznanie a rešpekt našich najbližších, áno aj širšej spoločnosti.

My heteráci to máme jednoduché. Naše vzťahy si získavajú uznanie nášho okolia veľmi ľahko. Všetko je v našej heteronormatívnej spoločnosti nastavené tak. Od prajných pohľadov v širšej rodine, či medzi kolegami, až po právnu ochranu a ekonomické zvýhodnenia.

Queer ľudia to majú vo svojich vzťahoch oveľa ťažšie. Len máloktorí majú to šťastie, že sa vo svojom rodinnom a spoločenskom prostredí so svojim vzťahom nemusia skrývať. Väčšina queer ľudí a ich vzťahy v našej spoločnosti naráža na odmietanie, opovrhnutie, žiaľ aj fyzické útoky – áno na nenávisť.

A to je strašne nefér! To je veľká nespravodlivosť.

Aj preto sme tu dnes. Spoločne sa staviame proti tejto nespravodlivosti a odmietame ju. A je nás stále viac.

Ale dá sa to tak jednoducho? Stačí zvolanie? Čo treba urobiť, aby sme oslabili, aby sme odzbrojili nenávisť, s ktorou sa queer ľudia a ich vzťahy stále musia potýkať na ulici, vo verejných diskusiách, na sociálnych sieťach, ale aj v oficiálnych vyjadreniach politikov, žiaľ aj cirkevných predstaviteľov, a čo je najstrašnejšie vo viacerých prípadoch aj v ich vlastných rodinách?

Jeden múdry učiteľ povedal: „Počuli ste, že bolo povedané: Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa. Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov, dobrorečte tým, ktorí vás preklínajú, čiňte dobre tým, ktorí vás nenávidia, a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú a vám sa protivia; aby ste boli synmi (a dcérami) svojho Otca, ktorý je v nebesiach.“ (Mt 5,43-48)

Áno sú to Ježišove slová. Viem, znejú idealisticky. Ba viac. Uvedomujem si, že to musí znieť ako provokácia, keď ich hovorím teraz tu vám, ktorí pre svoju sexuálnu identitu počúvate nenávistné slová, výsmech, odmietanie, urážky, poníženie. Na všetku tú nenávisť odpovedať láskou? To nemyslí vážne ten Nazaretský. To nikdy nefungovalo a nebude fungovať!

A predsa je to jediná cesta. A fungovala a môže fungovať. Svedectvom toho je aj tento PRIDE. Je manifestáciou lásky, ktorá odpovedá na nenávisť. Je oslavou vás, ktorí napriek všetkému na nenávisť odpovedáte láskou. Na urážku dobrým slovom. Na opovrhnutie prijatím. Na hlúposť múdrosťou. Na výsmech zhovievavosťou.

Nie, nie je to výzva nerobiť PRIDE! Nie je to ústupok tým, čo majú výhrady, že PRIDE je provokáciou konzervatívnej spoločnosti a zbytočne nahráva pravicovým extrémistom. Nie je to podnet stiahnuť požiadavky na zmenu spoločenskej klímy a byť ticho.

Milujte svojich nepriateľov – to je tá najväčšia provokácia zabehnutého systému ľudskej nenávisti. To je to najhlasnejšie zvolanie: Dosť! Pretnime ten začarovaný kruh nenávisti, ktorá plodí novú nenávisť.

Vďaka vám, priatelia, ktorí to napriek ponižovaniu a urážkam vždy znova skúšate láskou. Vďaka vám, ktorí provokujete tú hlboko zakorenenú ľudskú nenávisť voči vám, queer ľuďom tak, že odpúšťate, trpezlivo vysvetľujete, proti predsudkom staviate fakty a vedecké poznanie a predovšetkým neustále odkazujete na to, že sa uchádzate o naše prijatie.

Láska je tým najsilnejším zvolaním – Som, kto som. Som tu pre teba. Dávam sa ti do rúk. Prijmi ma. Zlož zbrane. Objím ma. Je to to najlepšie, čo môžeme urobiť!

A prosím, odpustite nám, keď to ako hetero ľudia väčšinou nechápeme a nedokážeme.

Ďakujem.

(Prejav odznel na PRIDE, Bratislava 20. 7. 2019)

(Foto: Denník N)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?