Sodoma zhorela kvôli takým ako Mazurek

Autor: Ondrej Prostredník | 17.2.2020 o 12:17 | (upravené 23.2.2020 o 22:53) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1448x

Tak si to už raz vysvetlime. Všetci mi otĺkajú o hlavu biblický príbeh o Sodome a Gomore. Ako teológ by som ho vraj mal dobre poznať a vedieť, že Boh zničí homosexuálov tak ako ich zničil vtedy.     

Poznám ten príbeh. A rozpoviem vám ho znova. Lebo ten príbeh nie je o homosexualite. Je o vás, agresívnych a ustrašených ľuďoch, čo sa bojíte všetkého cudzieho a neváhate použiť tie najhrubšie prejavy násilia, aby ste cudzincov ponížili a zastrašili.

Tak ako dnes, aj vtedy ľudia migrovali. A tak ako dnes, aj vtedy bolo niekoľko mestských štátov, ktoré boli známe svojou uzavretosťou a nenávisťou voči cudzincom. A to znamenalo ich koniec.

Do Sodomy sa prisťahoval Lót. Domáci ho nemali príliš v láske. Báli sa jeho pracovitosti a rozprávali si hrozivé historky o jeho náboženstve.

Všetko sa vyostrilo, keď k nemu na návštevu prišli dvaja mladí muži. Naliehali na neho, aby odišiel, lebo Sodoma nebola pre neho bezpečným miestom. A to sa aj potvrdilo. Lótov dom obkľúčila skupina agresívnych mužov, ktorí chceli znásilniť jeho hostí. Znásilniť! Kričali: „Zmizni odtiaľto!“ A ostatní ho povzbudzovali: „Sám sa sem prisťahoval ako cudzinec a ešte chce aj rozhodovať. Horšie dopadneš ako oni!“ (Genezis 19,9)

Spomínate si, ako do Bratislavy prišla na návštevu rodina? Ich syn tu ako cudzinec študoval a v ten deň mal promóciu. Chceli byť pri tom a tešiť sa z jeho úspechu.

Keď vystúpili z vlaku, pred stanicou ste na nich čakali. Rozzúrene ste spolu s Mazurekom revali a urážali ste ich. Vraj tu nemajú čo hľadať, lebo sú cudzinci. A zodvihli ste kamene a hádzali do nich. Presne tak, ako násilníci v Sodome.

Hriech Sodomy nemá nič spoločné s homosexualitou. Je o násilníckych mužoch, ktorí sex používajú nie ako prejav lásky, ale ako prejav dominancie. A je im jedno či voči ženám alebo voči mužom. Je o mužoch, ktorí svoj strach z cudzincov prejavujú tým najhrubším spôsobom. Je o tých, čo vykrikujú „Zmizni odtiaľto!“ a radi inými pripomínajú „My sme tu doma!“ Je o ľuďoch, ktorí si nevedia predstaviť, že ich spoločnosť môže byť rozmanitá a aj cudzinci sa v nej môžu podieľať na rozhodovaní. Hriech Sodomy je o vás, čo nenávidíte cudzincov.

Sodoma a Gomora museli zaniknúť. A to čaká každú spoločnosť, ktorá je uzavretá, nenávistná a násilnícka.

Slovensko má na viac. Môže byť otvorenou, pohostinnou krajinou, ktorá bude prekvitať aj vďaka práci a schopnostiam cudzincov. Neopakujme hriech Sodomy.

Ondrej Prostrendík
teológ a publicista
kandidát koalície PS/Spolu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Obvinenie kajúcnikov smeruje k dvom vyšetrovateľom NAKA

Obvinenie opisuje manipulácie, ale nie systém, o ktorom hovorí Fico.

Komentár Nataše Holinovej

Prezidentka poslala milosti na správne adresy (komentár)

Zuzana Čaputová opakovane otvára tému drakonických trestov za marihuanu.


Už ste čítali?