Katolík a dcéra hinduistky a baptistu, aj to je víťazné duo Biden – Harrisová

Autor: Ondrej Prostredník | 7.11.2020 o 19:50 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2891x

Joe Biden je po Kennedym druhý katolík v úrade prezidenta a Harrisová si z domu odniesla medzináboženskú výchovu hinduistickej matky z Indie a baptistického otca z Jamajky.

Neviem, či slovenskí katolíci budú na tohto amerického prezidenta hrdí. Nie som si ani istý, ako budú reagovať slovenskí baptisti na svoju spoluveriacu v úrade viceprezidentky USA. Pre mňa však ich kultúrna a náboženská rozmanitosť odráža kultúrnu a náboženskú rozmanitosť Ameriky, ktorej sa stále viac približuje aj Európa. Obaja sú pre mňa nádejou a verím, že s touto výbavou dokážu prispievať k prekonávaniu napätí medzi kultúrami a náboženstvami. Darmo, nie je katolík ako katolíka a baptistka ako baptistka. Na to by sme nemali zabúdať. Politické hodnoty Bidena a Harrisovej sú dôkazom toho, že aj ľudia s katolíckym alebo baptistickým, či dokonca hinduistickým pôvodom môžu byť tvorcami otvorených spoločenských riešení rešpektujúcich ľudské práva vrátane práv LGBTI ľudí, čí práva na legálnu a bezpečnú interrupciu.  

Joe Biden je podľa projekcií CNN víťazom prezidentských volieb v USA. Američania si spolu s ním tiež zvolili prvýkrát v dejinách ženu na post viceprezidentky, Kamalu Harrisovú. Tento výsledok ma potešil a nielen preto, že som si ho veľmi prial.

Duo Biden - Harrisová je nádejou USA. Po rokoch nebezpečnej politiky Donalda Trumpa, ktorá medzi Američanmi rozpútavala tie najnižšie vášne nacionalizmu a sebectva, je ich úlohu priniesť do politiky opäť ľudskosť a zmysel pre úctu k právam každého občana. Obaja na to majú veľmi dobré predpoklady.

Budúci prezident a viceprezidentka USA sú tiež nádejou pre svet. Amerika je strategickým spojencom Európy a dôležitým hráčom v medzinárodnom spoločenstve. Pre mňa je veľmi dôležité, aký tón v medzinárodných vzťahoch v oblasti dodržiavania ľudských práv a boja proti klimatickým zmenám udáva táto veľmoc. Biden a Harrisová majú veľmi dobré predpoklady na to, aby zvrátili izolacionistický kurz Donalda Trumpa a urobili z USA opäť aktívneho a dôveryhodného medzinárodného partnera.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista
člen predsedníctva Progresívneho Slovenska 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podceňovaní Slováci prekvapili. Ich líder ukázal svetovú triedu

Slovensko vyhralo vo svojom prvom zápase na ME nad favorizovaným Poľskom.

Šéf inšpekcie Szabó prišiel o slobodu, no nie o funkciu. Jeho odvolanie vo výbore nie je isté

Na schválenie návrhu na odvolanie treba dvojtretinovú väčšinu výboru.


Už ste čítali?