Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vojna ukázala slabé miesta prepojenia cirkví so štátom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Otazka je ako teda mala byt katolicka cirkev "oddelena" od statu.

Ked funguje na uzemi statu a cirkev a aj jednotlivi veriaci podliehaju zakonom toho statu. Da sa tvarit ze to co sa deje na uzemi statu sa cirkvi netyka? Mohol napriklad katolik povedat ked dostal povolavaci rozkaz do nemeckej armady, ze on je "oddeleny" od statu a sa ho to netyka?
 

 

Posledná veta - dobrý nápad. Oddeľme sa. Vytvoríme si naše vlastné paralelné štruktúry.
 

? Pápež by bol hlavný veliteľ oddelených

ozbrojených síl miesto Čaputovej.
 

 

Rozmýšľam, či naozaj nemáte ani potuchy o tom, čo znamená odluka cirkví od štátu alebo si robíte len srandu.

Na Slovensku sú cirkví financované zo štátneho rozpočtu cez Ministerstvo kultúry SR. Inými slovami, farár dostáva svoju výplatu z tej istej kešene, ako štátny úradník. Odluka znamená, že náklady na činnosť cirkvi si hradia jej členovia. Podobne, ako keď chcem byť členom rybárskeho zväzu, tak každý rok v januári si musím zaplatiť členskú známku. Cirkevní hodnostári (aspoň ta konzervatívna časť) neradí o takom niečom počujú – asi tušia, že veľa ovečiek by im v košiari neostalo.

Inač člen cirkvi má voči štátu také isté práva a povinnosti ako hociktorý iný občan. Takže člen cirkvi môže dostať povolávací rozkaz rovnako, ako člen rybárskeho zväzu.
 

 

v skutocnosti je financovanie cirkvi len 20% vztahov medzi statom a cirkvou. Co takto nabozenska sloboda? Nezasahovanie statu do veci cirkvi...

Napriklad zoberme si komunisticke krajiny ako sme aj my boli. Boli tieto staty "sekularne"?

Stat by mal byt agnosticky voci cirkvam a nie anti-cirkevny... A to je velky rozdiel...
 

Máte pravdu,

hoci s tými percentami nie som si istý.
Každý účet ma dve strany - má dať a dal. Druhou stranou odluky cirkví je ich nezávislosť od štátu a náboženská sloboda. Takže z toho, ako kto sa stavia k odluke cirkví možno usudzovať, aké hodnoty preferuje. Autor článku preferuje zrejme náboženskú slobodu, slovenský cirkevný mainstream peniažky.
 

 

Ten kto je za odluku od statu je aj za nabozensku slobodu? S tym vobec nesuhlasim. Podla mna vela "bojovnikov za odluku" by velmi radi islo omnoho dalej ako financnu odluku keby dostali moc. Casto ti ludia maju osobne problemy a financovanie cirkvi je len taky hromozvod...

Este poprosim o odpoved ci fasisticke nemecko a socialisticke staty boli sekularne staty...
 

 

Nuž, ak nasilu chcete, aby som nálepkoval, tak sa prikláňam k názoru, že nacistické Nemecko a socialistické štáty neboli sekulárne.
Aby som mohol zaujať tento postoj, musel som sa sám seba spýtať, čo je to sekulárny štát. To ma priviedlo k ďalšej otázke: „Čo je to náboženstvo?“
Nacistická ideológia aj komunistická ideológia nesú znaky náboženstva. V podstate si tieto ideológie/náboženstvá s tradičným náboženstvom konkurovali a keď ich ideológovia zistili, že tradičné náboženstvo sa asi nebude dať vykoreniť tak jednoducho, ako si to predstavovali, urobili to oveľa šikovnejšie – vytvorili akúsi symbiózu s tou časťou cirkevných predstaviteľov, ktorá bola ochotná s nimi kolaborovať. Dokonca medzi nimi boli aj tajní spolupracovníci ŠTB. Ako sa na Slovensku (ne)zmenila cirkevná hierarchia po novembri 1989? Obávam sa, že rovnako, ako aj hierarchia v ostatných oblastiach spoločenského života.
 

 

Nabozenstvo si vyzaduje boha. Ale s prizmurenim oka mozme povedat ze tam bol boh Hitler, boh Marx, boh Lenin a boh Stalin. A nasledne tieto rezimy boli teokracie, lebo ich boh osobne vladol na zemi. Teda okrem Marxa, ostatni v nejakom case viedli svoje krajiny.

Ono to vlastne boli lepsie teokracie ako akakolvek krestanska teokracia, lebo Jezis osobne nevladne v ziadnej krajine, ani nevladol, ale tito ostatni bohovia osobne vladli.

Da sa na to aj takto pozerat..
 

 

Andrej Kučeravý, máte pravdu, z tohto môjho textu nie je jasné aký postoj mám k finančnej odluke cirkví a štátu na Slovensku. Na iných miestach som sa však opakovane vyjadril, že súčasný systém financovania, keď cirkvi financujú svoju základnú činnosť, teda platy duchovných zo štátnych peňazí, považujem za prekážku plnej náboženskej slobody. Štát totiž na jednej strane v ústave zaručuje slobodu náboženského vyznania. Zároveň však zákonom o financovaní zvýhodnňuje registrované cirkvi a náboženské spoločnosti vo vzťahu k neregistrovaným. Okrem toho sa cirkvi v tomto vzťahu stávajú závislými na štáte a jeho politických predstaviteľoch. Presadzujem preto zásadu náboženskej neutrality štátu a v otázke financovania cirkví a náboženských spoločností sa prihováram za to, aby Slovenská republika čím skôr pristúpila k postupnému odpájaniu cirkví od štátneho rozpočtu s cieľom dosiahnuť financovanie činnosti cirkví ich vlastnými členmi.
 
Hodnoť

To je jednoduché :D)

Pápež by velil kresťanom, Čaputová zen-budhistom.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Dôchodok. 793
 2. Ondrej Prostredník: Vaša politická vízia ma uráža, pán minister Krajčí! 743
 3. Martin Lindák: Cirkvi zoberú zo štátneho rozpočtu skoro 53 miliónov eur. Dá sa s tým niečo robiť? 183
 4. Věra Tepličková: Prichádza čas manipulácií a tlaku 182
 5. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody. 154
 6. Martin Ondráš: Agromafia sa vzdať nehodlá 132
 7. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 125
 8. Tibor Ferko: Tri citáty do pamätníka ministra Mareka Krajčího 107
 9. Soňa Bulbeck: Dvojaký meter v čase korony... 85
 10. Jakub Pohle: Ako Kočner s Bödörom lustrovali Ondreja 79

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal :
 2. Vladimír Seman: Apolitický riaditeľ RTVS? Nezmysel. Nielen preto je Rezník na odstrel.
 3. Martin Žilinčík: Donald si prihrieva polievočku
 4. Lukáš Parízek: Automobilky - priateľ do dobrého počasia?
 5. Július Kovács: „Verím, že jediný spôsob, ako ľudí napraviť, je zabiť ich.“
 6. Matúš Kollárik: Korona
 7. Martin Krištoff: OPEC+ musí už dnes plánovať „exit“ stratégiu z utlmenej produkcie
 8. Štefan Vidlár: Tréma ešte raz
 9. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody.
 10. Martin Žilinčík: #Zodpovedná Zmena


Už ste čítali?