Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nechcem, aby sa na moju cirkev skladali všetci v štáte (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

vycistenie vztahov

Suhlasim s autorom, ma moju podporu = cirkvi namaju byt priamo podporovane statom.

Ak cirkev vykonava nejaku verejno-prospesnu cinnost, ma ju verejnost (stat) normalne zaplatit, t.j. ak napr. mnisky ucia ako ucitelky, oseruju/opatruju ako sestricky, ... maju dostat normalny plat (a je na nich, ci si ho mnisky nechaju alebo odovzdaju nejakej organizacii). Ak cirkev prevadzkuje nemocnicu, skolu, ... ma za to dostat peniaze uplne rovnako, ako ked to robi stat alebo sukromnik. Ked vie stat preplacat dopravnym spolocnostiam "sluzbu vo verejnom zaujme" (kompenzacie za rozne zlavy pre deti, seniorov, zdravotne postihnutych a pod.), tak isto by to mal vediet aj ked to iste robi cirkev.

No a keby to nestacilo, mohlo by sa k sucasnym 2 percentam z dane prihodit 1 percento: bud to poslem pre konkretnu cirkev alebo to ostane na nejaku kulturu.

A na oplatku by cirkev mohla urobit poriadok so svojim majetkom a nabehnut reciprocne na rovnaky sposob zdanovania majetku a ziskov tak, ako to robia vsetci ostatni.

Som presvedceny, ze cirkev by o nic neprisla a vztahy by sa vycistili (aj vztah cirkev-stat aj vztah cirkev-obcan)
 

 

veď sa tak deje. mníšky/mnísi, pokiaľ učia, musia mať pracovnú zmluvu (alebo dohodu) a dostávajú zaplatené ako učitelia. Cirkevné školy dostávajú od štátu 80 % normatívu na žiaka (podobne ako súkromné školy, lebo môžu vyberať školné). Podobne, cirkevné nemocnice majú zmluvy s poisťovňami a dostávajú od nich zaplatené výkony.
 

 

"Cirkevné školy dostávajú od štátu 80 % normatívu na žiaka (podobne ako súkromné školy, lebo môžu vyberať školné)."
Toto uz nie je aktualne. Uz sa to zmenilo.
 

 

vďaka za info, nevedel som
 

 

Proste uz sa nerozlisuje, ci je statna, cirkevna alebo sukromna skola.

Aktualny stav normativov mas tu: https://www.minedu.sk/data/att...
 

Školné nevyberajú

štátne ani cirkevné školy. Len súkromné školy.
 

 

Nikdy ani nevyberali. V tomto konkrétnom bode sa nič nezmenilo.
 

Cirkevná škola dostane 88%, štátna 100%

Vyhlásenie riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení

My účastníci Celoslovenského stretnutia riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení zídení v Poprade 22. – 23.10.2019 sa pripájame k vyhláseniu najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a židovských obcí k situácii cirkevného školstva zo 4. februára 2019. Toto vyhlásenie vyjadruje obavu o cirkevné školstvo na Slovensku, ktoré sa verejná správa snaží umelým spôsobom postupne likvidovať.

Preto i my žiadame všetkých kompetentných predstaviteľov Slovenskej republiky, aby odstránili dlhodobú diskrimináciu katolíckeho školstva.

Žiadame, aby jeden zriaďovateľ nerozhodoval o druhom zriaďovateľovi. To znamená, aby pri zriaďovaní škôl katolícky zriaďovateľ nebol závislý od súhlasu samospráv mesta, obce a VÚC zriadiť katolícku školu alebo školské zariadenie.

Zrušiť diskriminačnú kompetenciu samospráv a okresných úradov ako zriaďovateľov škôl rozhodovať o počte žiakov iných zriaďovateľov. Ide o určenie najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl a osemročných gymnázií.

Zrovnoprávniť financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení, ktoré sa financujú z podielových daní všetkých občanov Slovenska. To znamená, aby žiak katolíckej školy dostal rovnaký príspevok tak ako žiak verejnej školy, a nie iba 88 %, ako je to v súčasnosti.

Tieto diskriminačné zákonné normy obmedzujú právo rodičov na výchovu detí v súlade s ich vierovyznaním. Majú negatívny vplyv na kvalitu a vytráca sa zdravá konkurencia škôl, z ktorých by si mohli rodičia slobodne vybrať pre svoje deti tú najvhodnejšiu.

-
210 účastníkov Celoslovenského stretnutia riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení
V Poprade 23.10.2019
 

 

Zmenilo sa to tak, že namiesto 80% dostanú 88% na žiaka.
Bolo by spravodlivé, keby rodičia mohli platiť iba 80% resp. 88% daní.
 

 

súkromná aj cirkevná škola môže vyberať školné, štátna nie. Preto je spravodlivé, že štátna dostáva viac.
 

 

Co podla nasledovneho viem, tak tym padom nemas pravdu.

Statne skoly moze dotovat kraj, samosprava, obec (stratu, investiu, …) kdezto obec nesmie investovat do sukromneho majetku.

Eurofondy/dotacie obidve (ak splnaju podmienky).

Volba jedneho alebo druheho typu skor je v zasade rovnocenna, mozes mat viac penazi, ako len z normativov. Vyber si alebo lobuj pri zriadovani, co ti viac vyhovuje.
 

 

s tymto panom zvycajne nesuhlasim, ale teraz v podstate ano....stat by bolo nacim zostihlit a kazdy by si mal platit za svoje zabavky sam, ci uz veriaci roznych cirkvi, hokejovi - futbalovi - tenisovi - neviemaki fanuskovia, milovnici filharmonie, divadla, opery,... aktivisti za to ci ono...
 

 

Budova opery by sa zrútila, keby sa jej údržba mala financovať zo vstupného plus z príspevkov fanúšikov.
Možno bord.ely by mali honosné budovy, zo šedej ekonomiky, za predaj 5g bieleho a tak podobne.
 
Hodnoť

 

Vážený pán Prostredník, nešťastný názov blogu, pretože ECAV nie je Vaša cirkev, nemá žiadneho jediného na zemi žijúceho vlastníka. Financovanie cirkví je nikdy nekončiaca téma, nie je ani vyjadrením vzájomej závislosti. Cirkvi požívajú výnimočné postavenie a vplyv vo verejnej sfére pre svoje každodenné aktivity vykonávané formou dobrovoľníctva v práci s deťmi, mládežou, ale aj dospelými, pastoračnou činnosťou, sociálnou prácou, kultúrnymi aktivitami, športovou činnosťou, ale aj starostlivosťou o tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Ak by si štát mal tieto bezplatne vykonávané aktivity od cirkví "kúpiť", musel by vynaložiť niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov ako uvádzate vo svojom blogu.
Ak obviňujete cirkvi z nárastu korupcie, nedopriatia rovnakých práv menšinám alebo nevysporiadania sa s domácim násilím, to už nehovoríte ako teológ, ale ako liberálny politik, ktorý si takýmto spôsobom získava preferenčné hlasy. Korupcia bola vždy a asi aj bude. Kto pomáha k jej nárastu? Sú to volení, ale aj nominovaní členovia politických strán, mimochodom financovaných tiež z verejných zdrojov, svojimi vzájomnými väzbami a možnosťami ovplyvňovať výsledky tendrov, toky finančných prostriedkov, ale aj úradníkov na všetkých stupňoch riadenia. Výkonná ani súdna moc nie vždy konajú v prípadoch, kedy konať majú.
K právam menšín. Môj osobný názor je, že národnostné menšiny majú u nás štandardné práva z pohľadu práv národnostných menšín v EÚ.
Rešpektujem manželstvo ako vzťah muža a ženy, pretože len z tohoto vzťahu môže vzniknúť nový život. Osobám s rovnakým pohlavím umožňuje náš právny poriadok vysporiadať sa s majetkom, nahliadať do zdravotnej dokumentácie, rovnosť pred zákonom, využívať práva, ktoré má každý iný občan štátu alebo muži a ženy, ktorí sa vo svojom vzťahu dobrovoľne rozhodli žiť ako druh a družka.
Cirkvi smerujú svoje aktivity aj k upevňovaniu rodinných väzieb.
Na rozdiel od Vás pán Prostredník, si nemyslím, že ECAV je vo svojom konaní neslobodná. Stačí si pozrieť stanoviská jej predsedníctva alebo stanoviská zboru biskupov k aktuálnym politicko-spoločenským udalostiam a témam za niekoľko posledných rokov a zistíme, že ECAV vždy zaujala správne, zrozumiteľné nespochybniteľné stanovisko. Objavíme tam okrem iných aj stanoviská k homosexuálnym manželstvám, ale aj stanovisko k Vašej činnosti alebo k činnosti farára Pavlúsa.
Mgr. Július Smutniak
 

konkretny nasobok

[Julius Smutniak], aktivity ECAV mozu byt z pohladu cirkevnikov slachetne, ale ani to nie je dovod na to, aby si ich stat predplacal vo forme rocneho pausalu. Ak su aktivity ECAV verejno-prospesne, maju tak byt vykazane a verejnostou preplatene.

Veta
"Ak by si štát mal tieto bezplatne vykonávané aktivity od cirkví "kúpiť", musel by vynaložiť niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov"
by potom nabrala konkretne kontury a my by sme sa (prvy raz v historii) dozvedeli, kolko nasobok by to bolo naozaj. Zatial je to len hmla a hratky so slovickami "vela", "nasobne" a pod.

Je teda nieco, co by skutocne poskodilo cirkvi, keby ich uz stat priamo nefinancoval ?
 

Blbost

Tak tento prispevok je ako jedno nepodarene PR konferencie biskupov alebo inej podobnej ustanovizne.
 
Hodnoť

No z cinnosti

RKC som si vsimol len nadštandardnú starostlivost o vozidla ci uz kolajove na trase Poprad - Oswiecim, a pasove buldozery Kuffu. A velku starostlivost o zeny, aby ich nezasiahlo zlo z Istanbulu. Musia nieco vydrzat , par facek predsa nie je ujma oproti Turcinovi -Ponicanovi.
 

Ktoré zlo z Istanbulu?

Turčína Poničana násilne vzali Turci jeho slovenským rodičom ako dieťa, keď mal 3 roky a vychovali z neho janičiara, ktorý neskôr už ako dospelý muž prišiel bojovať za Turecko v mene islamu na naše územie.

Turci brali zajatcov a odvádzali si ich do Turecka. Pri tomto záťahu stretol Turčín svoju matku, ktorá bola už starenka. Len tak pre zábavu ju spútal, priviazal o svojho koňa, začal na ňom cválať, svoju matku ťahal po zemi za koňom a smial sa, keď krvácala. Netušil, že tá starenka je jeho vlastná matka.
 

 

hr-ô-za!!!!
 

To bolo za tureckých vpádov

Vláči Turčín starkú vláči
po kameňoch, po bodľačí.
Starkej sa krv z nôžok leje
a Turčín sa iba smeje.
....
Raz Poniky rabovali,
môjho syna s sebou vzali
môjho syna v treťom roku
mal on hviezdu-znak na boku.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 44 498
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 5 495
 3. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 5 232
 4. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 5 130
 5. Marian Baran: Domáca šunka 4 920
 6. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 151
 7. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 595
 8. Michael Achberger: Tento hormón dokáže urýchliť vaše chudnutie 2 359
 9. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 2 208
 10. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 840

Rebríčky článkov


 1. Zuza Ferenczová: PRÍRODA, ZABOČTE DOPRAVA / denník korona vírusu 12
 2. Richard Gajarský: Kde je môj respirátor?
 3. Vladimír Krátky: Nerobme si predel z Lukašenka !
 4. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 5. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 6. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 7. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 8. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 9. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 10. Viliam Majda: Bieda ŽSR


Už ste čítali?