Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krízy si najviac odnášajú menšiny. Potvrdzuje to aj 14. marec 1939. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Odpoved na otazku preco vznikol slovensky stat je v Berline a nie v Bratislave. Preco sa Hitler rozhodol ze tato varianta je pre neho najvhodnejsia?
O tom sa malo diskutuje, ale niekedy sa treba na veci pozriet z nadhladu. Takze z hladiska Berlina:

- najsilnejsia politicka strana chcela autonomiu
- na slovensku neboli protinemecke nalady
- naopak slovensko bolo znacne protibolsevisticky naladene (najlepsia to bolo vidiet na volbach 1946, ale aj na predvojnovej historii co sa tyka komunistov na Slovensku)

Takze v Berline si spocitali ze najlacnejsia forma kontroly tohto statika (2,5 mil obyvatelov) je formalna nezavislost s nemeckymi "poradcami".

V podstate Sovietsky zvaz mal podobnu politiku pocas 2 sv. vojny a po nej - niektore uzemia zaclenil do seba, niektore nechal kvazi nezavisle...
 
Hodnoť

Veľmi rozumne napísaný text -

- súhlasím s tým, čo píšete, a hlavne s akcentom na záver: o potrebe ľudskosti.
Je mi veľmi ľúto, že ste sa nedostali do národnej rady, že nebudete poslancom. Práve takých ľudí, akým ste Vy, pán Prostredník, v národnej rade treba: nielen vzdelaných a rozumných, ale aj ľudsky veľmi citlivých a empatických. Veľká škoda, že slovenskí voliči a slovenské voličky akosi stále nedozreli k poznaniu, na základe ktorého by vedeli vlastnou úvahou prísť na to, čo je a čo nie je, čo bude a čo nebude, prospešné pre politickú - parlamentnú vyváženosť na Slovensku.
 

Pán Droppa,

slobodné voľby sú oslavou demokracie. Demokrat je človek, ktorý rešpektuje výsledky slobodného rozhodnutia každého voliča. Áno, nemusí sa mi páčiť výsledok volieb, ale to neznamená, že teraz budem spochybňovať a podceňovať mentálnu výbavu voličov. A vy to robíte. Je to istá forma individuálneho nacizmu, lebo sa nadraďujete nad iných.
 

Nikde som nespochybnil...

...demokratický priebeh týchto volieb a ani som proti ich výsledku neprotestoval.
Voliči a voličky majú to, čo si zvolili. Časom uvidia (možno), čo - koho si zvolili.
Nad nikoho sa nenadraďujem, napísal som len (s)konštatovanie, v závere príspevku. Takýchto a podobných konštatácií bol, hlavne krátko po voľbách, plný internet a médiá: od politických komentátorov naprieč celým politickým spektrom - až po vyslovených laikov.
Čo sa mňa osobne týka - mám v NR SR až štyroch zvolených poslancov, ktorých dlhé roky osobne poznám, poznám výsledky ich práce a pod., takže za seba môžem napísať, že z tohto pohľadu som s výsledkom volieb v podstate spokojný.
 

Demokracia je na konci existencie,

demokracia má veľa nedostatkov práve voči menšinám, hlavne ked väčšina je sprostá a o tom je aj článok.
Ja len dodám, že príde doba , kde demokracia - nadvláda väčšiny už nebude.
 
Hodnoť

Nuž pán angažovaný teológ,

pri inom blogu som dnes položil pánovi Droppovi jednu otázku, ktorú dávam aj vám: "Ako sme sa mali zachovať po 30.9.1938?" A dopĺňam:" Ako sa zachovali také silné mocnosti ako Spojené kráľovstvo, Francúzko, či Taliansko?" "Ako sa zachovalo Rakúsko,Poľsko či Maďarsko?" Keby dnes rakúšania a maďari rozmýšľali ako vy, museli by spáchať hromadnú sebevraždu.
 

 

Píšem o tom, že na krízy najviac vždy doplatia tí najzraniteľnejší. Vojnový Slovenský štát a jeho ústava to potvrdzuje.
 

 

Jeden "dôležitý predpoklad" stať sa politikom už máte. "Pýtajte sa ma na čo chcete a ja vám odpoviem na čo chcem!"
"Po vojne je každý generál."
 

 

Súhlasím, najzraniteľnejší, t.j. najchudobnejší-chudobný Slovák, chudobný žid, chudobný nemec, chudobný liberál, chudobný homosexuál a pod.
 
Hodnoť

vlastný štát otestoval Slovákov

Slováci mali od 6. 10. 1938 po prvýkrát v histórii svoj vlastný autonómny štát v rámci ČSR, ktorý bol naplnením cieľa stanoveného Hlinkom. V rámci neho budovali štruktúru štátnych orgánov a inštitúcií, čo pokračovalio aj po 14. 3. 1939. Samostatnosť bola neplánovaným bonusom, aj keď propaganda potom tvrdila, že to bol skutočný cieľ. Nevadí. Národ má právo na štát, Slováci sa v tomto štátnom útvare otestovali a neskôr mali historický príklad, že zvládnu ako vlastnú republiku v rámci federálnej ČSSR (Husák), tak aj novú samostatnosť po roku 1993 (Mečiar).
 
Hodnoť

 

Nuz, 14.3.1939 je narodnou hanbou. Lenze tou je aj 25.2.1948., a na ten si tento 'angazovany teolog' v blogu nespomenul. Tato ideologia mu je totizto zjavne blizsia.

Mimochodom, v zvazkoch STB su vedeni dvaja Prostrednikovia.

https://www.upn.gov.sk/projekt...

Jeden z rokom narodenia 1931 rovno ako agent a ten druhy je pan autor, ktory bol vedeny ako 'preverovana osoba', co je podla definicie:

'Bol zavedený s cieľom sústreďovať písomnosti previerkového charakteru na osoby z hľadiska ich využiteľnosti alebo nebezpečnosti.'

Tak teraz neviem ci ten prvy je len menovec, alebo otec pana 'angazovaneho teologa' a ci pan 'angazovany teolog' bol preverovany z hladiska nebezpecnosti, alebo vyuzitia ? Pretoze podla jeho nazorov na krestanov, by som tipoval to druhe.
 

 

Však sa aj charakterizuje ako "angažovaný"...Vyzerá to, že v každom režime.
 

 

Máte pravdu, režim po roku 1948 nebol v otázke základných práv a slobôd na tom lepšie ako vojnový Slovenský štát. O marci 1939 ako teológ píšem preto, lebo režim slovakštátu pošliapaval ľudské práva v mene kresťanskej viery a toto prevrátenie kresťanských hodnôt dnes nadaľej trvá v ideológii ĽSNS.
Pokiaľ ide o registračné protokoly ŠtB, áno môj otec bol vedený ako agent. Dozvedel som sa o tom po jeho smrti v roku 1999. Zisťoval som dôvody a okolnosti jeho súhlasu so spoluprácou ako aj samotný obsah jeho spolupráce. Jeho zväzok bol však zničený. Z chronológie evidencie sa dá vystopovať, že v marci 1960 bol na neho založený signálny zväzok. Predpokladám, že mohlo ísť o udanie, ktoré na neho niekto urobil pre jeho kontakty s evanjelickou cirkvou vo vtedajšej NDR. Faktom je, že napriek tomu bol môj otec prezekvovaný. Predpokladám, že na neho ako mladého farára s rodinou vyvíjali nátlak a vydierali ho. Z otcových spomienok viem, že niekedy okolo roku 1964-5 ho opäť niekto udal kvôli stavbe fary v Podlužanoch. V rozpore so schváleným projektom po dohode s ostatnými zodpovednými v cirkevnom zbore totiž rozhodol, že v súteréne vybudujú spoločenské priestory. Štátny dozor na cirkvou mu zobral tzv. štátny súhlas k duchovenskej službe v Podlužanoch. Z Podlužian ho preto preložili do odľahlej obce Nová Lehota pri Piešťanoch, dnes preslávená seriálom "Horná Dolná". Odtiaľ sa potom uchádzal o zvolenie v uprázdnenom cirkevnom zbore Malé Stankovce v roku 1967. Bolo to v čase uvoľnenia pred Pražskou jarou. Do Malých Stankoviec aj bol zvolený a pôsobil tam až do roku 1992. Sám by som veľmi rád vedel viac, ale pretože bol jeho zväzok zničený, neviem Vám k tomu povedať viac.
Mňa si ŠtB predvolala v októbri 1985. Bolo to krátko pred mojim nástupom na študijný pobyt v Lipsku, vo vtedajšej NDR. Dvaja eštebáci na Februárke mali pripravený viazací akt. Snažili sa ma vydesiť tým, čo všetko o mne vedia. Chceli odomňa spoluprácu pri získavaní informácií o pacifistickom hnutí medzi študentmi teológie v Lipsku. Spoluprácu som odmietol podpísať. Asi preto som bol vedený ako preverovaná osoba. Predpokladám, že o mne ďalej zbierali informácie a sledovali ma. Nič také, čím by ma mohli donútiť k spolurpáci však zrejme nenašli. Zväzok bol uložený do archívu 27. júna 1988. Keď som si ho po zriadení ÚPN vyžiadal, dostal som len prázdny obal s návrhmi na založenie spisu a jeho archivovanie. Ostatný obsah, teda správy jednotlivých dôverníkov a agentov, ktorý ma preverovali, sú v spise uvedené ako zničené.
Komunistický režim som zažil ako mladý človek. Bral som ho ako totalitný režim, ktorý obmedzoval práva a slobody ľudí. Ako farár som bol pod prísnym dohľadom oficiálnych aj tajných orgánov režimu. Dávali mi to všemožne pociťovať a verte mi, bolo to ponižjúce a naháňalo mi to strach.
 

 

Vdaka za vysvetlenie. Mojho otca ci tiez predvolali na STB, ked chcel ist na vedecku staz do Zapadneho Berlina. Zvazok nanho nazaviedli, ale beriem, ze mohli.

Osobne akceptujem, ak niekto kto spolupracoval s STB (tym nemyslim vas) sa prizna. Pamatam si knaza Suchana, ktoreho som roky za Meciara pocuval na Slobodnej Europe ako vyslo, ze mal zvazok STB. Vtedy vystupil a verejne sa priznal, povedal svoje motivacie a sa za to ospravedlnil.

Taketo nieco by som ocakaval od kazdeho cloveka najma knaza. Kazdy moze pochybit, no je dolezite si chybu priznat. Bohuzial, u Sokola take nieco sa ocakavat neda.
 

Zaujímavé,p.Prostredník.Obidva spisy ŠTB

jeden vedený na Vášho pána otca a druhý vedený na Vás,sa po revolúcii akosi záhadne stratili a navždy zmizli. Ďalšie státisíce ostali nedotknuté v trezoroch a v archívoch ŠTB . A dodnes ich preveruje ÚPN. Aké dojemné,pán Prostredník,....Veríme Vám,aj Vašej strane PS/Spolu. Apropo,pán Prostredník.Na koho sa ešte stratili tie zväzky ŠTB ? ....Aha,...na pána Vladimíra Mečiara.Skoro by som zabudol.
 
Hodnoť

Voliči vo voľbách do NR,,p.Prostredník,

ktorý ste boli kandidátom na poslanca do NRSR ,ukázali "prostredník".Aké príznačné,pán kandidát Prostredník. A poslali Vás,spoločne so stranou,za ktorú ste kandidovali,presne tam,odkiaľ ste prišli. Teda tam,kam táto pseudostrana feťákov,pseudoliberálov a obhajcov akéhosi fantazmagorického "sabatikalu" patrí. Áno,pán Prostredník,uhádli ste. Na smetisko dejín.
 
Hodnoť

 

Pán Prostredník,
v tejto diskusii ste dostal priamu otázku od „palura“:
"AKO SME SA MALI ZACHOVAŤ PO 30.9.1938?"
Neodpovedal ste.
Len nechutne značkujete vašimi kakancami všetko okolo vás.
Drzo odsudzujete systém Slovenského štátu, ktorý bol pod neustálym tlakom nemeckej nacistickej čižmy. Ale teraz sa vás pýtam dôrazne ja:

AKÝ ŠTÁTOPRÁVNY MODEL MALO MAŤ SLOVENSKO
OD 14 . MARCA 1939,
ABY STE NAŇ TO NEMUSEL CHRLIŤ VAŠE BACILE?


Post Scriptum:
Ešte som nestretol kresťana, ktorý by vás považoval za kresťana.
 


Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: Sestričky z Kramárov, nie sú sen Kollárov, ktoré by nosili modré z neba 1 979
 2. Miroslav Lukáč: Dajte mu konečne ranu z milosti! Tára o nevine, ako predtým M.Jankovská. 1 550
 3. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 1 281
 4. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 1 061
 5. Rudolf Pado: Čínske záujmy nad kostol Sv. Margity? 1 021
 6. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 557
 7. Milan Resutík: Slovenský jakobín 294
 8. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 285
 9. Andrea Ostrihoňová: Otužovanie NIE JE kváskovanie 240
 10. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 233

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Na svatého MIkuláša
 2. Lukáš Baloga: Mäkký brexit je už takmer na dosah. Kto ustúpi?
 3. František Cudziš: O nebezpečestvách „učených kecov“ (tentoraz o termolýze vody a o „vodíkovej ekonomike“)
 4. Július Kovács: Som Boris a priatelia stala sa mi taká nehoda plus Video
 5. Vladimir Marunciak: O obzeraní sa za ženami
 6. Peter Slivovic: Pravé Ja
 7. Miriam Studeničová: Neprípustné zotrvávanie v nevedomosti a jej ospravedlňovanie
 8. Vladimír Bohm: USA je v skutočnosti bez prezidenta a potrebuje záchranu – strednej línie
 9. Mikuláš Lakatoš: Op – Ed: Community Healthcare in Slovakia – do we all have equal access to it?
 10. František Cudziš: O nebezpečestvách „učených kecov“ (tentoraz o „chaose“)


Už ste čítali?