Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Joch verí, že ideál katolíckej rodiny sa presadí evolučne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Vaso1111
Pletieš sa. Pred takouto hláškou by si sa mal trošku poinformovať. Boh je v každom uznanom náboženstve len jeden. Dokonca aj v tých neuznaných je len jeden. Človek hľadá svojho stvoriteľa už od čias kedy sa stal človekom a bude až do skončenia svojej hmotnej existencie. To, že na rôznych stupňoch sociokultúrnej úrovne, alebo v rôznych rečiach dostával Boh aj iné mená - na podstate jediného stvoriteľa u nás nazvaného Boh, nič nemení.
kntsz
832510
Vytváraš si ciele, do ktorých sa snažíš "úspešne" triafať. Nikde som nepísal o tom, kto v štáte určuje zákonom uznanie náboženstva, mám za to, že je to jasné aj absolventom ZŠ. Nesvetskou autoritou je jedine Boh a toho vôbec nezaujíma aké náboženstvá si človiečik v hmotne-energetickom svete vytvára. On súdi (veľmi zjednodušene a svetsky) na podklade dobrých a zlých skutkov. "Netreba sa vysmievať ak niekto nevie. Ak však niekto nevie a chce poučovať, nebojme sa ho nazvať hlupákom."
kntsz
< 1 2

Ked je to take jasne,

preco neodpovies? Staci.na prve dve otazky. Boli vecne, neagresivne, nezosmiesnujuce. Pri slusnej odpovedi sa rad osoravedlnim za tu tretiu otazku.
 

neviem

o čo ti ide.
Na stránke MK nájdeš cirkvi , ktoré štát registroval s uznal. §4/4 zákona 308/91
Registráciu realizuje MK podľa zákona.
Zákony schvaľuje NR SR - to sa naozaj učí už na ZŠ.
Tiež tam nájdeš aj koľko ktorá cirkev od štátu dostáva.
Nedostávajú všetky.
Nesvetská autorita je len jedna, na to som ti odpovedal
O žiadne ospravedlnenie nestojím.
DF je anonýmne.
 

Nezaujimala ma autorita v SR

v rakusku moze byt zoznam uplne iny, preto som sa oytal. Kto rozhodne ci je spravny zoznam slovensky, rakusky ci cinsky. Preco ma niekto nabozenstva uznavat a co to vlastne znamena?.
Ak je jedinou autoritou Boh, tak ktory a preco? A preco sa napriklad KBS tvari ako takato autorita a snazi sa obchvatom oresvedcit o tom aj stat?
 

A este jednu otazku,

rovnako slusnu, vrcnu a nezosmiesnujucu: Ak uz trda stat “uznava” nabozenstva, pokladas za spravne, ze len tie, ktore maju jedneho boha? Ak ano, preco?
 

832510

Myslím, že máš predstavu, do ktorej sa snažíš "všetko" vtesnávať.
(v stredovekých cirkevných školách to bolo scholastické deduktívne špekulovanie, v ktorom sa vytvárali predom schémy, do ktorých všetko nové následne vtesnávali)
Nie je tomu tak.
Ja som delenie na štátmi uznané a neuznané náboženstva uviedol 6.7 o 14,28 len orientačne, aby som upozornil Vaso 1111, že spôsobov akým sa v praxi prejavuje viera v Boha je veľa a sú medzi týmito spôsobmi aj falošné, účelové (sektárske) spôsoby a áno sú aj v jednotlivých krajinách právne zakotvené náboženstvá o ktorých si jednotlivé štáty rozhodujú samé.
Z tohto členenia u nás na Slovensku pre teba nič nevyplýva. Možno v moslimských krajinách by vyplývalo a ak by si takto určené náboženstvo neprijal, tak pravdepodobne budeš kratší o hlavu.
KBS nemá právne na Slovensku žiadnu autoritu. Existuje iba zmluva s Vatikánm, kde sa Slovensko iba všeobecne zaväzuje (nepoznám zmluvu detailne), že cirkev katolícka na Slovensku bude mať zaručené isté práva, ktoré sa ale vôbec nedotýkajú ateistov či skeptikov všeobecne.
Celá táto debata vznikla z toho, že je tvrdím, že náboženstvá všeobecne uznávajú len jediného Boha. Dokonca aj Grécka mytológia (Egyptskú až tak nepoznám), majú len jedného Boha a všetci ostatní bohovia sú mu podriadení (Zeus).
Možno si to v bežnom živote neuvedomujeme, ale celý civilizovaný svet stojí na princípe kresťanskom s jediným Bohom. Ak tomu tak nie je, ako napr. v moslimskom svete - zvlášť v tom fundamentalistickom, kde v praxi života nadraďujú Mohameda či jeho Korán nad Starý zákon s Božími prorokmi, alebo nad Nový zákon s Ježišom, tak spoločnosť sa degeneruje a zaostáva v celom priereze.
Ak sa v minulosti aj objavili náboženstvá, ktoré uctievali niečo iné (napr. počnúc zlatým telaťom) , či reálne viacej bohov, tak zanikli a obyčajne aj veľmi zle dopadli.
Uviedol som v skorších príspevkoch meno lekára, psychitra - hlbinného psychológa C.G.Junga, ktorý sa asi 20 rokov venoval len tejto problematike a skúmal aj spoločenstvá v pralesoch N. Zélendu aj Afriky s konečný konštatovaním, že v každom spoločenstve ľudí, ktorí o sebe nikdy nevedeli a nepoznali sa, vzniká vnútorná (archetypálna) potreba hľadania Stvoriteľa. Vôbec to pri tom nie je falošný argument ateistov, že človek si Boha vytvára iba vo veciach, ktorým nerozumie a že to je akýsi boh z neznalosti či strachu.
Takže áno, uznávam len jedného Boha.
Prečo tomu tak je, tak okrem toho, že som vieru zdedil som svojim poznaním a životom dospel k tomu, že poslaním človeka je smerovať duchovne na obraz Boha. Odborne to Jung nazýva Individuácia, čo zjednodušene znamená hľadať také konanie a správanie sa, ktoré smeruje k Bohu.
(Je to samozrejme pre vysvetlenie zložitejšie a preto pre bežných ľudí, ktorí len veria to stačí a nemusia tomu rozumieť.)
 

Prečo sa teda

tak urputne bránia katolíci prijatiu Alláha? Lebo aj on je po preložení do slovenčiny iba BOH (doslova Ten Boh). A v islame sa hovorí, že "nie je boha okrem Boha a Muhammad je jeho prorok". Nie je to niečo veľmi podobné prvému prikázaniu? A napriek tomu sa idú stúpenci kresťanstva a islamu pozabíjať. A keby len títo, oni si išli po krku aj kresťania sami medzi sebou.
A nie je pravda, že v každom uznanom náboženstve je iba jeden boh. Ak si myslel v SR, tak áno, ale aj tie v SR uznané náboženstvá sa dosť silne nemusia, lebo iba ten ich boh je ten pravý.
Človek hľadá svojho stvoriteľa? Nie, nehľadá, lebo v minulosti nevzdelaní (z dnešného pohľadu) stanovili, čomu je treba VERIŤ a nepochybovať o tom, a nie čo je treba hľadať. Lebo pri hľadaní by sa ukázalo, že to, čo nevzdelaní pred vyše 2000 rokmi povedali, vôbec nie je pravda.
 

 

Ak je len jeden boh, ktorý vám dal prikázanie, že sa nebudete modliť, klaňat a uctievať nič na tomto svete, okrem boha samotného, prečo sa klaniate, modlíte a uctievate hocaké panenky, kúsky dreva, kúsky látky, mikročastice telesných pozostatkov, obrázky imaginárnych bytostí??? Lebo JEDEN BOH NESTAČÍ? Ste trápny, RKC, ako Kollár s obhajobou svojej písomnej práce. Lebo sami sebe protirečíte.
 
Hodnoť

Juch ale som sa potesil

Ak Ondrej ukazuje Kriziakovi pri tejto volbe prostrednik, je to dobre znamenie.
 
Hodnoť

 

Osobne s tym panom nesuhlasim v tom, ze by existovala nejaka cesta spat. Europa sa postupne rozpada. Za par desatorci bude z Europy svetovy skanzen, kde postupne dnesne mensiny sa stanu vacsinami az napokon Europu premenia na svoj svet. Z krestanskych chramov sa stanu nove Hagie Sofie, povodna kultura bude coraz minoritnejsia, az napokon skonci ako domorodci v Amerike ci Australii.
Europa a vobec belosska civilizacia je za zanitom, podobne ako krestanstvo. Z oboch sa casom stanu marginalne minority, tak ako je to dnes s krestanmi na Blizkom vychode, odkial kedysi krestanstvo prislo.
 

Tento krát

sa Timmy pletieš.
Politika ti ide lepšie.
Kresťanstvo všeobecne je v kríze, to však s osobnou vierou v Boha - stvoriteľa veľmi nesúvisí.
Už sa ukazujú svetlé body (Halík, Kodet, Bezák....), ktorí hlásajú to podstatné a stále aktuálnejšie a nie rokmi na kresťanstvo nabalené dogmy, ktoré s Kristvým posolstvom majú často pramálo spoločné.
Ja vôbec nemám obavy o veriacich.
Nech nás Boh ochraňuje napr. od 3. svetovej, alebo katastrof ešte horších ako je covid 19, ktoré aj proti našej vôli ľudstvu ukážu správne smerovanie.
 

 

Halik a spol hlasaju to co chce progresivna cast verejnosti pocut. Tak ako aj tento autor. Oni nemaju nic spolocne so starozakonnymi prorokmi ci napr. i Janom Krstitelom, ktori aj vladarom hovorili pravdu, ze porusuju nabozenske zakony za co boli mnohi prenasledovani ci zabiti. Ale tak ako pred 2000-2500 rokmi, aj dnes je pohodlnejsie hovorit ludom to co chcu pocut a nie to co je podla ich vierovyznania spravne.
A co sa tyka buducnosti krestanstva v Europe, to nema ziadnu buducnost. Zmeni sa na 1-2 percentnu skupinku, ktora bude udrziavat vieru pri zivote a to bude vsetko. Do 100 rokov krestanstvo z Europy uplne vymizne a nahradi ho ateizmus a ciastocne aj islam.
Beriem to ako nieco k comu smerujeme a s cim nema zmysel zapasit inak, ako vlastnou vierou, ale je smutne, ze tomuto trendu dnes tlieskaju aj ti, ktori prisahali, ze vieru budu chranit a sirit medzi ludi.
 

Timmy,

obávam sa, že si odporuješ.
Ak pod vlastnou vierou myslíš osobnú vieru každého z nás v Stvoriteľa, tak súhlasím, ale od toho je iba krôčik ku spojeniu sa (lebo človek je tvor spoločenský) a nastúpenie ku spoločnej viery v Boha - Stvoriteľa na novom racionálnom základe.
Mimochodom ak by si hľadal pravdu v tomto smere, tak by si zistil, že už dnes je existencia Boha vedecky (rozumej Popporovsko - Jungovskú definíciu toho, čo je vedecký dôkaz) dokázateľná. :-)
 

nema ziadnu buducnost. zmeni sa na 1-2%

Chvala panu bohu za to, amen.
Potom co si kriziaci sprivatizovali "hodnoty", "pravdu" a "lasku", si nic ine ani nezasluzia.

Pretoze ich "hodnotami" je hlavne neplatenie dani a vydrziavanie sa z rozpoctu.
Ich "pravda" su uplne tupotiny odporujuce vede a zdravemu rozumu.
A samozrejme, ich "laska" je hlavne sirenie nenavisti voci inakosti.

My sa post-nabozenskeho sveta nedozijeme, ale prial by som si zit v tej dobe.
O 200 rokov budu z veriacich iba dilinovia pri ktorych si potukas na celo, a tak to aj ma byt.
 
Hodnoť

 

Na Slovensku Joch začne tú pravú katolícku evolúciu. Treba len dodať tie správne impulzy. Preferovať rodiny, ktoré sú založené a žijú podľa katechizmu. To znamená, žiaden predmanželský sex, svadba v kostole, žiadne kondómy, žiadna interupcia, pred každým pohlavným stykom sa pomodliť, aby ho Pán Boh požehnal ... Čert by bol v tom, ak by sa to nepodarilo. Juch!
 

 

to co joch chce, uz na slovensku robia ... cigani. uspesne prenasaju svoje hodnoty na dalsie generacie az to tu evolucne ovladnu.
 

A čo tak

predseda parlamentu Kollár. Ten už začal písať nové dejiny tvorby rodiny na Slovensku. "Kollár a jeho rodina", alebo "Ako vychovávať a zabezpečiť desať rodín na Slovensku" tak sa asi začne volať diplomová práca na ...Dr. Teória overená v praxi.
 

Ty poznáš takú rodinu?

Lebo ja som sa ešte s takou nestretol.
Ergo. Slováci sú pohania do poslednej nohy.
A na katolíkov sa iba hrajú
 
Hodnoť

Cirkev odlúčiť od štátu,

tento životný štýl by nemal ovplyvňovať tak výrazne politiku v štáte a zasahovať do fungovania rodiny, vnucovať svoje spôsoby, myslenie, prikazovať čo má rodina, žena robiť a čo nie a to ešte zákonným spôsobom. Mladí moderní politici so svojským vyjadrovaním, rétorikou ale žiaľ niektorí s myslením ako v stredoveku.
 
Hodnoť

 

Hlavne že "svätý" Andrej Hlinka mal 11 deti a to nikomu z katolibancov nevadilo. On predsa mohol. A takýchto prípadov sú tisíce. Faloš, zloba, pretvárka. Sekta, do ktorej sa zasiju dobráci, naivní clovieckovia i vychcani vrahovia.
 
Hodnoť

OBohu

Zaleži to na narode nie na jednotlivcovi či a ako je silna cirkev a ako je naivny narod tak tolko je naivny a sprostych jednotlvcov v narode čo robi ten narod oto naivnejši a jednotlivca to nuti verit v tuto hlupost.Statisice rokov ludia žili s prirodou a teraz ked veria tychto parazitov tak to aj zo zemegulou aj vyzera.Cirkev a knazi v Europe su parazity spoločnosti a pre nich je sväte použit vieru len na prefiknutie chlapčeka alebo dievčatko.Tak to je len divadielko pre sprostakov čo davaju peniaze za to čo je naj väčši podvod za 2000rokov vratane Biblie.HOWGH.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 9 896
 2. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 8 686
 3. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 3 160
 4. Martin Ondráš: Druhé smutné prvenstvo. Minister sa ľudom vyhráža súdom. 3 104
 5. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 2 840
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 951
 7. Jozef Drahovský: Spoločnosť Orange zrušila lokalizačnú službu pre verejnosť 1 627
 8. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 533
 9. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 1 460
 10. Rudolf Pado: Aby so Slávikom neodletela aj občianska spoločnosť 1 205

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?