Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pán biskup Eľko, Dostojevskij nie je fantasmagória! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Pán Prostredník verite v Boha?
 

Vy

necitate ake ma povolanie a na druihej strane co to ma s tym spolocne?
 

 

Povolanie si uvádza teológ. Ak vyštudujem teológiu budem tiež teológ, ale zároveň môžem byť ateista. Ak som ateista nebudem sa vyjadrovať k vnútorným záležitostiam cirkvi.
 

A to už prečo?

Ateista neverí v Boha. Cirkev je inštitúcia, nie Boh. Pokiaľ má cirkev vplyv na chod spoločnosti, ateistovi nemôže byť jedno, čo sa v nej (cirkvi) deje, lebo to bude mať dopad aj naňho. A keby aj nemalo, možno má dobrých priateľov, ktorí sú zhodou okolností veriaci kresťania - ateistovi má byť jedno, ako s nimi bude zachádzať ich cirkevná vrchnosť?

Inak povedané: z toho, že je niekto ateista, absolútne neplynie, že nemá právo sa vyjadrovať k "vnútorným veciam cirkvi". Napokon, v slobodnej spoločnosti sa môže vyjadriť v podstate hocikto k hocičomu.
 

 

Cirkev je organizované spoločenstvo, ktoré je založené na viere. Ateista ma podstatne iný pohľad na svet. Ak cirkev prekračuje právne normy samozrejme každý má právo vyjadrovať sa k nej. Tu ide o otázky výkladu biblie k tomu ateista naozaj nemá čo povedať.
 

Syn Boží.

Ak by bol na ženy, mal by manželku a deti. Ak sa rozhodol pre celibát - poznali to v čase Kristovej fyzickej prítomnosti na Zemi? Joj, dalo by sa ešte veľa špekulovať, len sa v tom celkom stráca posolstvo jeho prítomnosti medzi ľudmi - úprimná snaha posúvať spoločnosť ku kvalitnejšiemu spolunažívaniu a spravodlivému organizovaniu života. Ježiš je toho symbolom. Prečo je to také zašmodrchané a nejednoznačné? Lebo všetko sa v čase mení. Ak sa nemáme navzájom zožrať a zničiť, musí byť jeho odkaz aplikovateľný aj o ďalších 2 000 rokov. Či už budeme veriť v nadprirodzeno, alebo nie. Ak je Boh láska, malo by to byť príjemné, konštruktívne a dobré pre všetkých ľudí dobrej vôle. Hetero, homo, bi, muži, ženy deti, bieli, strakatí, teisti, ateisti ... (Už idem mäkučko pristáť, skôr než nabúram).
 

 

Vy keď niekoho milujete je to vždy konštruktívne, príjemné a dobré?
 

Čo je obsahom slova milovať?

Chcelo by to modelovú situáciu. Nevnucujem nikomu svoje dobré úmysly. Rešpektujem, ak to niekto odmieta. Nejdem cez mŕtvoly.
 

Ak ide o Božiu lásku,

páči sa mi názor Richarda Dawkinsa (?), že Boh je snom ľudstva o spravodlivom svete. (Nechce sa mi to hľadať v knihách).
 

 

Božiu lásku by som prirovnal k rodičovskej láske. Na jednej strane milovať a odpúšťať a na druhej milovať a rešpektovať. Láska je vzájomná väzba.
 

Vzťahová väzba.

Je fajn, ak je istá, bezpečná. Neistá, ambivalentná, dezorganizovaná má svoje negatívne dôsledky. Ľudská láska má svoje poruchy. Božia láska, podľa mňa, je mentálny ideálny konštrukt. Ak je Boh vykresľovný ako láskavý, veľkorysý a odpúšťajúci - prirovnal by som to k istej, bezpečnej väzbe. Ak je vykresľovaný ako nekompromisný, pomstychtivý, urážlivý, trestajúci, vrtošivý, perzekučný, špehujúci narcis, ktorého zo všetkého najviac zaujíma, čo robia ľudia pod duchnou a treba ho stále prosiť a chváliť - to má neblahý vplyv na psychiku veriaceho. Ako to všetko vybalansovať? Nechám na odborníkov. Ja som mal v živote šťastie na dobrého pána farára.
 

trialista

reč bola o vyjadrovaní sa vnútorným veciam cirkvi, nie k výkladu biblie. Čo sa tej týka, je pravdepodobné, že ateista dospeje k inému výkladu než veriaci, čo ale neznamená, že k tomu nemá čo povedať. Je to aj literárne dielo, je o spôsobe myslenia ľudí spred tisícročí, aj o vplyve na súčasné generácie atd. Dá sa na vec pozrieť aj neutrálne a nezaujato. Ako každé dielo, dá sa skúmať i podrobiť kritickému rozboru. V tom prípade je nezaujatosť na úžitok. Neberiem veriacim, že v písme hľadajú niečo iné. Ja len, že každý pohľad je legitímny.
 

 

Ale v tomto prípade ide o vnútorné záležitosti cirkvi v súvislosti s výkladom biblie. A kto má nezaujatý pohľad, vždy to bude stret rôznych pohľadov.
 
Hodnoť

 

Ked je niekto nespokojny s biskupmi, nech si zalozi vlastnu cirkev a moze si v nej hlasat napriklad aj to ako kto sa Jezis vrati 2. krat na Zem. Napriklad taki Mormoni hlasaju, ze Jezis prisiel nejakych 500 rokov pred Krisom do Ameriky co mala byt zaslubena Zem. Aspon nejako tak nam to vykladal mormonsky sprievodca, ked sme boli v tom ich hlavnom sidle v Salt Lake City. Bol to taky mily pan, uprimne veril tomu co hovori, bolo to celkom zaujimave, aj ked trochu bizarne. Ale zas, ked tomu veria, tak co ?
 

 

Keď je niekto nespokojný s vládou nech si založí vlastnú.
Keď je niekto nespokojný s ...... nech si založí vlastnú.
Keď je niekto nespokojný ....
Timmy počúvaš sa.
Len nekritizovať, slepo veriť a poslúchať. :(((
 

 

Vsak je sloboda. Kazdy si moze zalozit co len chce. Vlada sice moze byt len jedna, no zas do parlamentu moze kandidovat kazdy.
V USA maju stovky, mozno tisice cirkvi a kazdy si veri comu chce. A ked sa niekomu nieco nepaci, prestupi do inej, alebo si zalozi vlastnu.
 

Vlastnú ?

- s vlastným bohom (Bohom)? S vlastnou etikou? Môžete pokračovať Timmy...
 
Hodnoť

 

Tento "teológ" sa asi veľmi nudí. A z čoho vôbec žije? Ale asi sa má dobre ak má čas spisovať toľko blábolov.
 
Hodnoť

Bezpodmienečná láska

Pán Prostredník,

Pri lgbti komunite hovoríte o bezpodmienečnej láske.

Pri ECAV ste plný žlče.

Nechcete to trochu vyvážiť ?

Ako teológ istotne poznáte, že litera zabíja, ale Duch oživuje (2.Kor.3,6).

Ste plný litery.

Nechajte teológiu a dajte sa plne do služby Bohu. On Vás potrebuje pre seba, nie proti sebe.
 
Hodnoť

Už prvým omylom je vyhlásiť

teológiu za vedu. Možno tak mytológiu. Lebo teológia sa označuje na veciach typu jedna pani povidala. Teda na príbehoch, ktoré sa možno nestali, alebo sa stali ináč. Podobne to platí aj pre údajné echt originálne výroky. Ako rybárska hatlanina o pol metrovej štuke, ktorá sa pri treťom podaní zmení na veľrybu. Podobne ako údajné zázraky.
Ak by sme sa vrátili do týchto dôb ústneho podania bez autentických zápisov, čo by sme si pamätali o päťdesiat rokov? Na jednej strane helenizmus, na druhej fanatický nacionalny židovský mesianizmus s apokalyptickymi víziami. A medzi tým spory medzi studovanymi farizeji a saducejmi. Hotový guláš, kým sa neobjaví fanatický farizeji, ktorý upadal z extrému do extrému. Ktorý v živote Ježiša nestretol, ale podal svoj pokrivený pohľad na to, čo by bolo keby bolo.
A sporil sa s ešte žijúcim Petrom.
Preto spory teologov by mohli byť úsmevné, keby neovplyvňoval i svojich konzumentov rozprávok meniacich sa počas storočí podľa toho, komu to prospievalo. Ak sa niekto zamyslí nad dobou, kde byť Židom bez ženy a chodiť s dvanástimi by vyvolalo minimálne zdvihnuté obočie a podozrenia o orientácii. Keď k tomu pridáme vraj vlastné výroky o tom, že ho často vidavali s picmi vína a s neviestkami, dnes by mu prischla aj iná nadávka.
Tak potom o čom sa teraz popotahuju navzájom súdruhovia farári a teológovia?
.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 3 814
 2. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 2 205
 3. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 2 001
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 1 904
 5. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 1 275
 6. Karolína Olšavská: Vlastnou hlavou 2 - recenzia alebo Ako chutí moc 1 188
 7. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 1 036
 8. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 1 015
 9. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 988
 10. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 960

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 2. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 3. Jozef Kovalík: Sám
 4. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 5. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 6. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 7. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 8. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 9. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 10. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?


Už ste čítali?