Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako za cisára pána zmluvu s Vatikánom vypovedali (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pán Prostredník

Ste teológom cirkvi čo má zmluvu s našim štátom, takmer identickú ako náš štát s Vatikánom. Nejako mi od Vás chýba návrh na vypovedanie Vašej zmluvy s našim štátom. Alebo naopak ? Navrhnete štátu vypovedanie zmluvy s Vašou cirkvou ? Vo svetle Vášho blogu by to bolo len priemerne čestné.
 

 

Nemám s tým vôbec problém. Je však dôležité pripomenúť, že zmluvy s ostatnými cirkvami boli uzavreté ako nevyhnutné opatrenie na zabezpečenie rovnakého zaobchádzania štátu s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Toto rovnaké zaobchádzanie sa však ani uzatvorením zmlúv s ostatnými cirkvami nedosiahlo. Jednak má zmluva s Vatikánom úplne iný status v dôsledku svojej medzinárodnoprávnej povahy a jenak máme na Slovensku stále skupiny ľudí, ktorým existujúci zákon o registrácii cirkví neumožňuje prístup k privilégiám, ktoré má katolícka cirkev a cirkvi, ktoré majú analogickú zmluvu so štátom.
 

A čo má

Zákon o registrácii cirkví spoločné so Zmluvou s Vatikánom ? Zrejme zo skromnosti ste neobjasnil prečo je zmluva s Vatikánom medzinárodná a zmluvy s inými cirkvami vnútroštátne. Osobne, ako katolík, som aj za finančnú odluku, všetkých, cirkví, od štátu. Tiež si ale dobre spomínam na vyľakané TV rozhovory predstaviteľov rôznych mimo katolíckych cirkví po rokovaniach s ministrom Krajcerom, ktorý rozbiehal túto tému pred cca 10 rokmi.
 

 

Zmluva s Vatikánom vypovedateľná je , tak ako každá medzištátna zmluva. Vatikán / Svätá Stolica/ je uznaný štát s riadnymi diplomatickými vzťahmi s väčšinou štátov sveta.
 

ja uz len doplnim

na rozdiel od cirkví ktore statmi niesu.
 

Pochopil som dobre

že zmluva s Vatikánom je vypovedateľná a vnútroštátna s ktoroukoľvek našou uznanou cirkvou nevypovedateľná ? Nejako to nepasuje do ducha článku.
 

asi nie

Ktora z nich je vypovedatelna neviem necital som ich. Podla mojho skromneho nazoru je vypovedatelna kazda zmluva na svete, otazkou je cena ktoru musi vypovedajuci zaplatit. CI uz vo forme financnej, alebo inej. Ked som dobre pochopil ja, v prispevku vyssie ste sa pytali preco je zmluva s vatikanom medzistatna a s ostatnymi cirkvami nie. Povedal by som ze preto ze vatikan je stat cirkvi nabozenske organizacie
 

Je dnes nejaká potreba vypovedania

zmluvy s Vatikánom ? Len preto že právni diletanti a ideologickí zaslepenci vykrikujú že je nevypovedateľná ? Čo chcel pán Prostredník dosiahnuť blogom vie len on sám. Možno vyššie miesto na kandidátke PS ak by sa "prihodili" predčasné voľby". Pri preferenciách tesne nad 5 % bude o pozície na kandidátke slušná ruvačka.
 

Prostrednika odmietla ja vlastna cirkev

Nenavist voci katolikom je DNA luteranov a dalsich protestantskych cirkvi. Tak blog, na ktory ma upozornil iny luteran, syn luteranskeho knaza, neprekvapuje. Prostrednik, ked zlyhal vo vlastnej cirkvi, chce urobit politicku karieru. Preto ***** na katolicku cirkev, aby ziskal v neomarxistickom PS body.
Katolicka cirkev ma silny zastoj v slovenskom narode a stoji pri nom v dobrom aj zlom. Maly priklad: tajna cirkev, katolicky disent, Svieckova manifestacia. Kde bol Prostrednik a ludia okolo neho, ked vyjadrenie vlastneho nazoru a vyznavanie viery viedlo k neprijemnostiam az za mrezami, ba i na sibenicu? Nechcem napisat, ze prisluhoval, to vie iba on sam. Ale viem, ci na UK; kde som studoval a aj na inych posobiskach, luterani mali zvacsa najvyznamnejsie posty v KSC, na uradoch aj vo firmach. Preto sa ideologicke utoky za komunizmu viedli proti katolickej cirkvi. A kedze dnes luterani - a zastupcovia inych protikatolickych vierovyznani - su v tzv. mienkotovrnych mediach, tak na katolicku cirkev palia dalej. A Prostrednik im robi uzitocneho i.iota. Nome is omen, sprostredkuva nenavist.
 

takže takto

áno, na vysokých postoch v socialistickom štáte boli aj evanjelici, napr. Husák, na ktorého ako sám evanjelik nie som hrdý. Veľmi dobre si však pamätám akou veľkou prekážkou pre prijatie na strednú školu bola v 70-tych rokoch minulého storočia konfirmácia. birmovaní problém nemali. Spomeňme si, či boli prenasledovaní synovia vysokého funkcionára slovákštátu Čarnogurského. Obidvaja bez problémov vyštudovali VŠ. a kto bol za socializmu riaditeľom Hydrostavu?
 

No objav že Husák bol katolík

zaslúži ANTI Nobelovu cenu za históriu. Za socializmu nebol Čarnogurský riaditeľom Hydrostavu, ale Jano s titulom JUDr. robil v montérkach v Doprastave. . Tiež netuším kde sa pýtali pri prijímaní na strednú školu na konfirmáciu či birmovku ? Husáka si si asi pomýlil s Lenártom.
 

Samooprava

Husák bol naozaj katolík, nie evanjelik. Preklepol som sa.
 

Trochu matematiky

Rosenberg, koľko bolo komančov za socializmu? Tuším 70 %. Koľko je katolíkov? Cca 70 %. Zhruba 1 : 1. Takže kto boli väčšinou tí komunisti? Poznám ich skutočne veľa. A len tak mirnix dirnix odovzdali strannícke knižky a bez škrupúl sú znovu veriaci. Samozrejme, mnohých katolíkov pevných zásad, ani disent nespochybňujem.
Ani mne nie je po srsti smerovanie autora článku. Hnusná komunistická ľavica sa nahradzuje asi ešte hnusnejšou socialistickou ľavicou a on stojí v prvých radách tejto hnusoby. A že teológ
 

Neviete čítať s porozumením.

Neviete čitať s porozumením...Štve Vás,že si niekto "dovolil"ukázať,že podobnosť s Vaším slovenským katolitalibanom je "náhodná"...
 

No i tak še da

Když docházejú argumenty veme se klávesnicový klacek.
 

aké argumenty? :-)

čo takto jednoduchá otázka: na čo dočerta má akýkoľvek štát mať zmluvu s náboženskou organizáciou? dá sa na toto v krátkosti odpovedať?
 

Netuším

Prečo má náš štát zmluvu s Evenjelickou cirkvou augsburského vyznania, Reformovanou cirkvou čo má svoju vrchnosť v Maďarsku, Židovskou náboženskou obcou, Pravoslávnou cirkvou, Českobratskou cirkvou, Husitskou cirkvou, Baptistickou jednotou na Slovensku...... ? Rovnako netuším prečo má, takmer celý civilizovaný svet zmluvy so štátom Vatikán ... Aj to Rakúsko, ktorého cisár pán predošlú zmluvu vypovedal pred veľmi mnohými rokmi.... Možno treba trochu pouvažovať. No neodpovedal som, ale položil som ďalšie otázky. Nájdu sa tam aj odpovede.
 

 

A čítali ste od pána Prostredníka aj nejaké iné blogy? Alebo akým spôsobom Vám to uniklo?
 
Hodnoť

k+

výborný pohľad do histórie !
 
Hodnoť

 

Je nepochybné, že k vypovedaniu zmluvy jednostranne zo strany Rakúska došlo. A to má byť vzorový príklad? Jednostranne by teraz mohlo dôjsť k vypovedaniu či zrušeniu Tolerančného patentu. Autor článku píše, že k vypovedaniu zmluvy došlo pri dodržaní medzinárodných zásad a vzápätí uznáva, že to bolo jednostranné, čudná logika.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 149
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 90
 3. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 55
 4. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 50
 5. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 46
 6. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 31
 7. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 28
 8. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 27
 9. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 26
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 18

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?